logo

Jak to začalo

 

Náš kamarád Pavel Kuchejda dostal kdysi dávno, v osmdesátých letech, darem od babičky údolí u cihelny.
    Pomalu přemýšlel jak by údolí oživil, začalo to sázením stromků s kamarády  Martinem Hyžou, Katkou Ondrušovou,  Kátinkou Maťátkovou a dalšími. Strávili mnoho času vymýšlením jakéhokoliv života schopného systému, aby srnky nechaly konečně stromky růst.
    Přemýšleli jak zachytávat vodu, ale jako studenti neměli mnoho prostředků a až časem se jim podařilo vytvořit tůň a tři hráze nad ni. Ty už jsou dnes zarostlé rákosem. Tím přilákali mnoho zvěře z okolí. Skokana zeleného, rosničku zelenou, ptáky, kachny, ale také už ne tak vítané kočky domácí  z okolí.
K dnešnímu dni se už můžeme pochlubit i jezevcem či divokými prasaty.
    V roce 2012 se podařilo udělat druhou tůň, která zachytává vodu, je to další neméně důležitý prvek při přivalových děštích.
    Pokračuje spolupráce s Marcelou Wehovskou, která má pozemek hned vedle. Přibyla lavička a schránka na vzkazy. Informační cedulky.
    Koupili jsme další pozemek. 
    V roce 2014 v listopadu jsme objevili, že máme skrytý potenciál. Na Okrajové ulici za garážema  jsme udělali tři tůně, směrem ke střelnici (u Brudku). Na jaře tam jistě budou první snůšky.

V roce 2015 jsme na jaře zaseli velkou květnatou louku u Cihelny s 60 druhy lučních rostlin, 50 druhy lučních květin a 10 travin. Na podzim se vybagrovaly u p.Skaby další dvě tůně (za kravínem v Hlučíně).

  

V Hlučíne 9.1.2016

aktualizováno: 11.11.2021 12:29:03