logo

Medonosné rostliny

                                                                                                                                            foto Radim Hejduk


 

    V dnešní době máme hodně přešlechtěných rostlin, které mají sterilní květy. To znamená, že u nich neuvidíte žádné včely ani hmyz. Kvůli šlechtění změnily svou barvu a velikost květů nebo listů a tím ztratily jakýkoliv nektar. Keře bývají bez plodů. Tyto rostliny mají minimální přínos pro hmyz a ptáky. Mají sice velké zato sterilní květy, například Hortenzie velkolistá (latinsky - Hydrangea macrophylla) nebo Kalina  (Viburnum opulus Roseum). V létě u nich neuvidíte (neuslyšíte) žádné opylování. Kdežto původní odrůda Kaliny obecné  má nektaru a plodů na rozdávání. Kolikrát ty staré osvědčené rostliny našich babiček jsou to pravé.


    Medonosné rostliny:
    Máta peprná, Dobromysl, Šalvěj, Yzop, Meduňka, Rozrazil (malé nebo vyšší, bílé, růžové, modré... velký výběr), Mateřídouška,  Tymián, Šanta - Šanta kočičí pro kočky neodolatelná k odpočinku, Plícník lekářský (nízká a krásná rostlina), letní šeřík (keř) Komule Davidova (má krásné barvy a úžasné vůně - motýli nedokáží odolat). Levandule, o těch jsem teď někde vyčetla, že nejlépe rostou v písku. Mavuň červená kvete od jara až do zimy (později už méně, ale květ najdete vždycky), Třapatka Nachová (Echinacea), Sadec Nachový je až 200cm vysoký s krásnými fialovými stonkyAgastache, Kyprej vrbice je vlhkomilná a roste kolem cest. Vojtěška. Šalvěj přeslenitá a Zlatobýl modravý  jsou silně medonosné trvalky. Původní odrůda Celík Zlatobýl (Solidago virgaurea) je vytlačován invazivním druhem Zlatobýlem kanadským - Celík (Solidago canadensis), ten už tak prospěšný pro hmyz není.


    Mojí srdeční záležitostí je Čistec velkokvětý (Stachys grandiflora), tuto rostlinu nejvíce miluje Drvodělka fialová (Xylocopa violacea). Drvodělka je největší žijící včela u nás (samotářsky žijící), měří 2,5-3,5 cm, její černofialová až neskutečná barva je opravdu nepřehlednutelná. Je přátelská. Hnízda si dělají v kmenech starých stromů nebo ve špalcích jabloňového dřeva (upředňostňuje dřevo z ovocných stromů). Každý rok si dělají nové hnízdo.

    Pro hmyz  jsou také ideální ovocné stromy, rybízy, maliny, ostružiny. V dnešní době moderních trávnikových a thujových zahrad se každý medonosný květ počítá.

    Nesmíme zapomenout na kvetoucí Vrbu jívu (Salix caprea), Hlohy. Také Trnky, ale to jsou už více divoké a rozrůstající se keře a stromy. Pokud chcete, aby na jaře jako první širokodaleko kvetl váš strom, tak doporučuji Slivoň mirabelku (tzv.špendlík), obsypaná květy vypadá nádherně. Na trhu jsou k sehnání štěpené. Žluté nebo červené plody budou každoroční samozřejmostí.

    Medonosných rostlin jsou stovky, budu se snažit pomalu seznam rozšiřovat. Roztřídění medonosných trvalek, dokonce i podle stanovišť (stín, slunce) najdete zde: Zahradnictví.

    Krásný den přeje Magda 

    2016

 


aktualizováno: 11.11.2021 12:29:03